Ağız Sağlığı

Diş beyazlatma işlemi dişlerde olusan bu renkleşmeleri giderme işlemidir ve çok yaygın olarak uygulanan güvenilir bir işlemidir. Diş beyazlatma işlemi Uzman diş hekimi tarafından muayenehanede uygulanabileceği gibi (office beaching), hastanın kendisi tarafından evde de uygulanabilir ( home bleaching). Muayenehanede uygulanan diş beyazlatma işleminde son derece hızlı ve etkili sonuçlar alınmakla beraber, home bleaching işlemi de düşük maliyeti sebebiyle tercih edilemektedir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma (Office Bleaching):

Diş hekimi tarafından klinikte uygulanan ve genellikle 45-50 dk süren bir işlemdir. işlem sırasında öncelikle dişetleriniz özel bir koruyucu madde ile korunur, ardından dişlerinize beyazlatma jeli sürülür. Uygulanan özel bir ışın ile sürülen jelin aktive olması ve beyazlatma işlemini hızlandırması saglanır. Tek seanslık bir uygulama sonrasında dişler ortalama 4-5 ton açılır.

Evde Diş Beyazlatma (Home Bleaching):

Home bleaching işleminde öncelikle hastanın ağzınızdan alınacak bir ölçü ile kişiye özel şeffaf ve tüm dişleri kapsayacak kalıp hazırlanır. Hasta bu kalıp içine diş hekiminin verdiği beyazlatma jelini sürerek belirli periyotlarla dişlerine uygular. Jelin her gün mutlaka düzenli olarak uygulanması ve hastanın ağzinda günde 5-8 saat süre ile kalması gerekmektedir.

Bleaching işleminde dikkat edilmesi gereken hususlar:

1 – Dişetlerini korumak:

Beyazlatma jelleri dişetlerini tahriş edebilir. Bu nedenle dişetlerine taşırılmaması gerekir. Ev tipi uygulamalarda kalıbı ağza yerleştirdikten sonra jel dişetine taşıyorsa ıslak bir pamuk ile taşan jel alınnmalıdır. Office tipi uygulamalarda ise hekiminiz dişetini izole etmek için özel bir köpük kullanacaktır.

2 – Kullanım süresinin doğru ayarlanması:

Ev tipi beyazlatmada hekimin tavsiye ettiği sürede ve düzenli uygulama yapılması gerekir. Aksi halde istenilen sonuç alınmayabilir.

3- Sıcak-soğuk hassasiyeti:

Beyazlatma sonrasında nadiren ” sıcak-soğuk hassasiyeti ” görülmüştür. Ancak bu durum 1-3 gün içerisinde tamamen kaybolur. Beyazlatma işlemi diş minesi üzerinde herhangi bir değişikliğe yol açmaz.

4 – Devamlılık:

Beyazlatma kalıcı bir işlemdir. Ancak aşırı sigara kahve ve çay tüketenlerde zamanla renk -20 geriye dönebilir. Genellikle beyazlatma yaptıran hasta 6 aylık periyotlarla kontrol edilir. Diş temizliği konusunda yönlendirilir.Genellikle tek seferlik bir işlem ile beyazlatma pekiştirilir.

12 Eki, 2018

Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımıyla her açıdan çok daha sağlıklı, pırıl pırıl dişlere kavuşmanız mümkün. Diş beyazlatmadan, görünmeyen diş teline kadar kozmetik amaçlı birçok yenilik gülüş tasarımını kapsamaktadır.

Devamını Oku
08 Ağu, 2018

Zirkonyum

Dişlerin restorasyonu Uzman diş hekimi ve teknisyeni tarafından bilgisayar ortamında yapılıyor ve dişler bilgisayarlı freze tekniği ile özel hazırlanmış porselen bloklardan oluşturuluyor. Bu sistemde kullanılan porselenin iç yapısında kristal veya zirkonyum bulunuyor böylece mükemmel estetik kalite ve doğallık yakalanıyor.

Devamını Oku
17 Oca, 2019

Diş Çekimi

Çekim boşluğunun yerine, duruma göre, köprü, protez ya da implant uygulanmalıdır. Diş eksikliği sindirim bozukluklarına yol açabileceği gibi, çekilen dişe komşu olan dişlerde konum bozuklukları (eğilme, devrilme vb.) ve buna bağlı olarak çiğneme sorunları da oluşabilir.

Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir