İmplant Diş Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Diş kaybı sebebiyle ağızda ortaya çıkan boşluğun, çene kemiğine sabitlenen titanyum ya da insan vücuduna uyum sağlayan titanyum bileşenlerinden oluşan vidalar ile giderilmesine yarayan bir tedavi yöntemidir. Diş eksilmesi sebebiyle oluşan boşluğa yerleştirilen titanyum vidalar diş kökü işlevi görür. Bu sayede vida üzerine diş protezi sabitlenmesi mümkün olur. Bu tedavi sonucunda implant diş kökü ve üzerine sabitlenen diş protezi hastanın kendi doğal dişi gibi görünür ve doğal bir dişin yerine getireceği tüm işlevler sağlanır.
İmplant tedavisinde titanyum vidaların tercih edilme sebebi, titanyumun vücut dokuları ile herhangi bir etkileşime girmeyen bir materyal olmasından kaynaklanır. Aynı şekilde tedavinin kendine has pek çok avantajı mevcuttur. Bunlar arasında en önemlisi implant tedavisi sürecinde eksikliği doldurulan dişe komşu olan dişlerin zarar görmemesidir. Komşu dişlerin kesilmesine gerek duyulmaması yani sağlıklı dişlere dokunulmaması, tedavinin bu kadar tercih edilmesinin en önemli sebepleri arasında yer alır.

İmplant zararlı mıdır?

İmplant tedavisinin vücuda bilinen hiçbir zararı mevcut değildir. Vücutla uyumlu olduğu için tercih edilen titanyum bileşikleri herhangi bir yan etkiye ya da alerjik reaksiyonlara sebep olmayan maddelerdir. Buna rağmen implant tedavisinin tercih edilmesini engelleyen kimi faktörler mevcut olabilir.

İmplant Tedavisi Neden Önemlidir?
İmplant Tedavisi Neden Önemlidir?

Herkese uygulanabilir mi?

İmplant genel olarak 18 yaşını doldurmuş ve çene ve yüz gelişimi tamamlanmış kişilerde kullanılabilen güvenli bir tedavi yöntemdir.

Tedavi aşamasına geçilmeden önce ilk olarak kişinin çene röntgeni veya tomografi çekilmesi gerekir. Bu sayede yapılacak tedavinin hastanın çene yapısı için uygun olup olmadığı araştırılır.

Bazı durumlarda kemik dokusu genetik sebeplere bağlı olarak çok yetersiz veya beklenenden daha kalın olabilir. Yine diş ve diş etlerinde gerçekleşen kimi iltihaplar kemik dokusu üzerinde eksilmeye yol açabilir.

Bu ve benzeri tespitlerde bulunabilmek adına işlem öncesinde doktorunuzun önerdiği röntgen veya tomografinin çekilmesi büyük önem taşır. Diş kaybından veya başka bir sebepten ötürü gelişen herhangi bir enfeksiyon durumunda tedavi ertelenerek ilk olarak enfeksiyon ortadan kaldırılır.